Stiske iz omaric
Projekt

Stiske iz omaric

Naročnik

UNICEF Slovenija

V sodelovanju z UNICEF-om Slovenija smo zasnovali projekt Stiske iz omaric, ki ozavešča o stanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v Sloveniji ter spodbuja k normalizaciji pogovora o stiskah na nivoju celotne družbe.

Projekt je luč sveta ugledal oktobra v tednu duševnega zdravja. Na Trg republike, ploščad, ki predstavlja vse prebivalce Slovenije, je UNICEF Slovenija postavil 90 šolskih omaric, v katerih je bilo moč prebrati 90 resničnih zgodb o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v Sloveniji.

Šolske omarice, prostor, kamor otroci in mladostniki pogosto skrijejo stvari, ki jih ne želijo deliti z drugimi, so v očeh obiskovalcev gverile postale simbol za vse tegobe, o katerih mladi pogosto ne spregovorijo. Pogovor o stiskah pa se je med gverilsko izpostavitvijo preselil tudi na družbena omrežja in postal osrednja tema na storyjih več kot 30 slovenskih vplivnežev, ki so sledilce spodbujali k normalizaciji pogovora in jih povabili k obisku Trga republike.

Poleg tega je UNICEF Slovenija v sklopu projekta vsem staršem in odraslim, ki so v vsakodnevnem stiku z otroki, ponudil tudi brezplačni spletni priročnik z nasveti, kako začeti pogovor z mladostniki in kako podpreti njihovo duševno zdravje (priročnik je na voljo na povezavi: https://unicef.si/kakosepocutis/stiske-iz-omaric/). Prav tako pa je bila v sklopu projekta v novembru izvedena tudi prva brezplačna spletna delavnica za starše z naslovom: »Kako začeti pogovor in se z otroki pogovarjati o stiskah?«, ki jo je vodila priznana slovenska družinska psihoterapevtka Veronika Gosak. Delavnice se bodo nadaljevale tudi v prihodnjem letu: januarja bo namreč na sporedu predavanje na temo otrokovih čustev, kjer bodo strokovnjaki s starši delili nasvete, kako čustva pri otroku prepoznati in kako jih regulirati.

Svoje šolske omarice pa v šolah po Sloveniji simbolno odprli tudi otroci ter tako izkazali podporo projektu in hkrati izrazili željo po normalizaciji pogovora. Prav tako so se vsi udeležili tudi UNICEF-ove delavnice na temo duševnega zdravja in si v svojo šolsko omarico prilepili letak s kontaktnimi številkami, na katerih so jim za pogovor v primeru stiske vedno na voljo podporne službe in strokovnjaki.

Projekt je na Svetovni dan otrok ponovno dosegel odločevalce: junior ambasadorki UNICEF-a sta 20. novembra predsedniku Vlade Republike Slovenije, dr. Robertu Golobu, namreč predali šolski nahrbtnik z 90 zgodbami o duševnih stiskah otrok v Sloveniji in ga pozvali k aktivnemu iskanju rešitev za izboljšanje trenutnega stanja. Po predaji zgodb je sledil sestanek, na katerem so se predstavniki UNICEF-a Slovenija s predsednikom Vlade Republike Slovenije, ministrom za vzgojo in izobraževanje ter z generalno direktorico Direktorata za javno zdravje pogovarjali o možnih ukrepih, ki bi podprli duševno zdravje otrok v Sloveniji.


SHIFT: Sara Grmek, Luka Bajs, Andraž Grulja, Teja Rajšp, Klara Filip, Nejc Vernik, Manca Maša Sladič, Dimitar Manov
Naročnik: Irena Stamenkovič, Maja Planinc, Tjaša Jazbinšek, Angela Ignovska, Tomaž Bergoč
Partnerji: Matic Zavodnik, Rok Berglez – Diskont Films
Fotografije: Lenart Megušar, Rok Berglez, Žan Kolman (Kabinet predsednika Vlade RS)

Več projektov